תיקון קצר חשמל יכול לפעמים להתבצע לבד!

בדף הזה תלמדו איך להבין מהיכן נובע קצר החשמל בבית, מה ניתן לעשות כעזרה ראשונה והכי חשוב, האם יש צורך בהזמנת חשמלאי.

אתחיל ואומר שכל תיקון או עבודת חשמל חייבת להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך ומקצועי, איש מקצוע שמיומן ויודע כיצד לגשת לתקלות חשמל שונות.

כל הפעולות שכתובות כאן אינן מסכנות את חייכם ואינן דורשות ידע מקצועי בחשמל או התעסקות עם תשתית החשמל בבית.

בואו נתחיל…

אתם יושבים בבית רואים טלוויזיה, שומעים מוסיקה או כל דבר שיגרתי אחר ופתאום ללא התראה מוקדמת נופל החשמל בבית.

זה גם יכול להתרחש לעיתים באמצע הלילה, המחשבה הראשונה שעולה בראש היא לגשת לטלפון, לחייג ולהזמין במיידי חשמלאי 24 שעות לצורך בדיקה וכמובן תיקון הקצר.

אז לפני שאתם רצים ומזמינים חשמלאי לצורך תיקון הקצר עצרו שנייה, יש כמה בדיקות שניתן לעשות בכדי להבין מאיפה מגיע הקצר ולעיתים תגלו שלא צריך להזמין איש מקצוע ואתם בעצם יכולים לפתור את התקלה בבית.

השלבים שיעזרו לכם לאתר ולנטרל את קצר החשמל בבית

השלב הראשון הוא לגשת ללוח החשמל ולראות בדיוק איזה פקק ירד למטה, ברוב המקרים יהיה זה ממסר הפחת או המפסק הראשי שמספק את זרם החשמל לשאר הפקקים בלוח.

בנוסף לממסר הפחת ולמפסק הראשי ישנם את שאר הפקקים בלוח החשמל, כל פקק אחראי על אזור אחר בבית על פי החלוקה של תשתית החשמל הקיימת.

בשלב הבא יש להוריד את כל הפקקים בלוח החשמל ולהרים אך ורק את המפסק הראשי ואת ממסר הפחת למעלה, לאחר מכן יש להרים את הפקקים הנותרים לאט ובהדרגה.

סביר להניח שאחד מהם יגרום לאחד לפקק הראשי או לממסר הפחת ליפול ולנתק את זרם החשמל בלוח.

את אותו הפקק שגורם לקצר בלוח השאירו למטה (מנותק) והמשיכו להרים את שאר הפקקים בלוח, המצב הסביר שיקרה הוא שכל שאר הפקקים עלו בהצלחה והחזרתם את החשמל לרוב הבית בהצלחה.

השלב הבא בפתרון הבעיה הוא לחפש ולראות באיזה חלק מהבית לא קיים חשמל, אותו אזור השייך לפקק שנשאר למטה בלוח.

נניח שחיפשתם ומצאתם שבחדר השינה בבית אין חשמל, באזור זה קיים קצר החשמל וכעת צריך לחפש מה גורם לקצר.

בכל האזור המנותק מהחשמל חפשו מכשירים המחוברים לשקעים שבקיר ונתקו אותם לגמרי, כל מכשיר שמחובר כגון: ממיר, טלוויזיה, מערכת סטריאו…

לאחר הניתוק נסו שוב להרים את אותו הפקק שנשאר למטה בלוח, במידה והוא הצליח לעלות למעלה סביר להניח שאחד המכשירים גורם לקצר חשמל בבית.

החזירו את המכשירים אחד אחד לשקעי החשמל, אחד מהמכשירים אמור להקפיץ את החשמל ברגע שהכנסתם אותו לשקע, נתקו אותו מהשקע.

הרימו את הפקק בלוח והנה מצאתם את הקשר בכוחות עצמכם מבלי להזמין חשמלאי לביתכם לצורך איתור התקלה.

חשוב לדעת:
כל מה שתיארתי כאן אינו מחייב ידע בתחום החשמל ואינו מסכן אתכם בעת הבדיקות, במידה ובאחד מהשלבים או לאחר כל הבדיקות עדיין קיים קצר חשמל יש צורך להזמין חשמלאי מוסמך ומקצועי לצורך בדיקה ותיקון הקצר.